Galleri
 


Prøve Time




___________________________


_______________________

Her er en simpel forklaring
af
curling



 _______________________

Vidste du at curling er
den hurtigst voksende vintersport ? 


 Der er flere der spiller curling end ishockey worldwide! 


_______________________

Evt. forslag til ændringer på hjemmesiden, eller billeder sendes til
Anne Bradley

Evt. forslag til Facebook sendes til
Mathilde Halse
  ___________________

STØTTE


 

SPONSORER

 


 


Junior DM blive afholdt i GCC den 28-29 oktober 2017
vindernen blev:

Team Holtermann, herre

Kilian Thune, GCC - Henrik Holtermann, GCC/HCC - Jonathan Vilandt, HCC
Mads Bækdahl, ECK - Simon Haubjerg, ECK

Team Lander, damer

Gabriella Qvist, GCC - Alberte Madsen, HCC - Jasmin Leander, HCC
Katja Milvang, HCC - Mie Milvang, HCC

2017 Junior DM undervejs
 

 
 


Vinderne af Gentofte Cup 2017

1st plads                                 2nd plads                                 3rd plads

1st plads:  Ross Baird, Rune Strand, Henrik Christoffersen, Freddy Fredriksen
2nd plads:  Angelina Jensen, Christine Vita Grønbech, Camilla Skaarberg Jensen, Ane Håkansson Hansen, Mette de Neergaard

3rd plads:  Ingvild Skaga, Oliver Rosenkrands Søe, Mads Nørgaard Rasmussen, Asmus Blædel Jørgensen

Resultater som var anerkendt under vores 2017 Generalforsamling

GCC Klubmestrer 2016-2017:  Henrik Holtermann, Simon Klinck,
Tobias Rasmussen, Mads Nørregaard

 

 

Høj Hat vindere:  3 - Preben Vilhof 1 - Mathilde Halse    2 - Freddy Frederiksen

 


Mest hyggelige medlem -  Ross Baird

 

Vinderne af Fingeren:  Freddy Frederiksen og Christian Thune

 


DM herre guld vinder - Tobias Thune

60+ Høj Hat vinder:  3 - Steen Bergholdt    1 - Steen Lom    2 - Kai Jensen Jørgensen

 

2017 DM Mix guld vinder

Mikael, Trine, Alexander og Gabriella Qvist
(Familien Qvist vendte ryggen til alle konkurrenterne og vandt DM Guld)

 

2017 DM Damer bronze vinder

 
My HollingerMathilde Halse, Nethe Rasmussen, Elisabeth Søndergaard-Nielsen

 

2017 DM Herrer sølv vinder

Asmus Blædel, Tobias Rasmussen, Oliver Søe,Lars Vilandt (HCC), Mads Nørgaard,

 

2017 DM Veteran (guld)

Mikael Qvist, Niels Siggaard, Christian Thune, Ulrik Schmidt (skip)

2017 DM Par Mix (guld)

Trine og Mikael Qvist

2017 DM Figur

Trine Qvist (GCC) anden plads, Mathilde Halse (GCC) første plads,
Jasmin Lander (HCC) tredje plads

 
Christian Thune (GCC) tredje plads, Tobias Thune (GCC) første plads,
Are Solberg (GCC) anden plads
 

     
Danmark vinder Nordic Junior Tour 2016-2017

Mathilde Halse (skip), Nethe Rasmussen (3rd), My Hollinger (2nd), Gabriella Qvist (lead)
Elisabeth Søndergaard-Nielsen (spare), Asmus Jørgensen (coach), Are Solberg (team leader)

Gentofte Cup 2016
Juniorer

1.
Jasmin Lander (Skip), Alberte Madsen, Katja Milvang og Mie Milvang
2. 
Elisabeth Søndergaard-Nielsen, Gabriella Qvist , Mathilde Halse (skip) og  My Hollinger
3.  Caroline Jalo (Skip), Terese Hauschultz, Karolina Jensen, Tove Legaard

Seniorer

1.  Oliver Søe,  Mads Nørgaard, Tobias Thune (Skip), Simone Gonin
2. 
Casper Bossen (skip), Freddy Frederiksen, Daniel Poulsen, Henrik Christoffersen
3. 
Nicolaj Maegaard (skip), Kasper Wiksten, Wagn Hørmark, Morten Berger


60+ Høj Hat Vinder 2015-2016

1. plads: Kai Jørgensen 2. plads: Steen Bergholdt 3. plads: Jim Bergholdt


Høj Hat Vinder 2015-2016

1. plads: Thomas Kiesche 2. plads: Bruno Padborg 3. plads: Marina Hauser


Visitor from Bowling Green Curling Club in Ohio, U.S.A.

During her business trip to Copenhagen in February 2016, Liz Spencer took the time to
visit our rink for an evening of curling.  Liz is in the center of the photo with Marina
Hauser on the left and Thomas Kiesche on the right. 



                            DM Par 2016 - Guld                              DM Mix 2016 - Bronze   
                                           
                              Trine og Mikael Qvist                           Mikael, Trine, Alexander og Gabriella Qvist

DM Figur 2016                      
                     
Mads Nørgaard Rasmussen                 Søren (Tårnby Curling Club) vandt sølv og
(GCC) vandt guld                             Are Solberg (GCC) vandt bronze
 

Junior Herrer B VM Sølv vinder 2016
 
Tobias Thune, Tobias Rasmussen, Nikolaj Skau, Simon Borregaard og Henrik Holtermann

Junior Damer B VM deltager 2016

Elisabeth Nielsen, Gabriella Qvist, Mathilde Halse, Anna Solberg og My Hollinger Larsen,


Junior Herrer Danmarksmester 2016

Gentofte skipper Tobias Thune og medspillerne Tobias Rasmussen, Nikolaj Skau, Simon Borregaard
og Henrik Holtermann, (hvor af 3 oprindelig kommer fra Silkeborg)


Junior Damer Danmarksmester 2016

GCC holdet bestående af My Hollinger Larsen, Anna Solberg, Elisabeth Nielsen,
Mathilde Halse  og Gabriella Qvist (som mangler)

  

2016 Junior DM - 5. plads

GCC holdet bestående af Sean Søndergaard-Nielsen, Zacharias Toft Thage-Jørgensen,
Kilian Thune, Mads
Løvgreen, (og Alexander Qvist som er ikke med på billedet.)


2016 Mix VM - 9. plads

GCC holdet bestående af Mathilde Halse, Are Solberg, Trine Qvist og Mikael Qvist
bliv #9
på den internationale mixrangliste i VM-Mix 2015, tillykke!


Vinderne af Gentofte Cup 2015

Senior - Team

Kasper Wiksten Fra venstre til højre: Emir Erim, Thor Mikkelsen, Henrik Høhling Holtermann, Kasper Wiksten
 

Juniorer - Team Tobias Thune
 
( Fra venstre til hæjre:  Tobias Thune, Simon Klinck Borregaard, Tobias Rasmussen, Nikolaj Mink Skou) 

  

Vinderne af DM Figur-Herre 2014-2015

fra venstre Christian Thune (bronze), Tobias Thune (guld), Are Solberg (
sølv), alle fra GCC
 



Borgmester Hans Toft sagde: "Det var en festlig aften på rådhuset den 18 mars 2015, hvor vi havde mulighed for at fejre jer. Vi er stolte af at have så mange mestre i Gentofte Kommune."



De gamle drenge fik kamp til stregen da de spillede mod pigerne i Klub Mesterskabet 2015



Bent Sørensen og hans morgensvømmer venner nød en formiddag på isen den 4 februar 2015.




GCC juniorholdet vandt HCC Junior Turneringen den 18 januar 2015
Karoline Halse, Alexander Qvist, (Nano) Thomas Winther, Kilian Thune

 


Et par billeder af vores andet junior hold under HCC Junior Turneringen den 18 januar 2015.





 Jule afslutning 2014

 

DM Mix 2015 - guld
  
Are Solberg, Trine Qvist, Mathilde Halse, Mikael Qvist (skip), Thomas Winther (alternate)




De gamle kan også godt!



Junior DM guld 2015, Team (Tobias) Thune
 

Tobias Thune, Mads Nørregård, Thor Fehrenkamp, Oliver Søe

 

Junior DM bronze 2015, Team Halse
  
Mathilde Halse, My Hollinger Larsen, Anna Solberg, Gabriella Qvist, Elisabeth Nielsen

 

Junior DM 5. plads 2015, Team (Killian) Thune

Kilian Thune, Alexander Qvist, Thomas Winther, Zhacharis Thage Jørgensen,
Jonathan Jaspers, Jimmy Winter

 

Vinderen af ​​Gentofte Cup 2014 - Team BJKL fra HCC

Johnny Frederiksen, Lars Vilandt, Bo Jensen, Mikkel Poulsen og Kenneth Hertsdahl
 




Spillerne og tilskuerne i aktion under Gentofte Cup 2014

                                                                                                            

Junior DM guld 2012-2013

Bagerst stående  fra venstre Asmus B. Jørgensen, Tobias Thune (skip). 
Forrest Oliver Søe, Thor W. Fehrenkamhp, Fabian Thune


DM guld i mix - 2012

(højre mod venstre - skip) Michael Qvist, Trine Qvist, Are Solberg, Kirsten Jensen
 

Junior DM guld 2011-2012

(Fra højre) Skip: Tobias Thune, Asmus Blædel,
Thor Fehrenkamp, Fabian Thune, Oliver Søe
 

EM mix 2011

Mikael Qvist, Trine Qvist, Mona Sylvest Nielsen, Niels Siggaard Andersen
 

                                
     Kim Sylvest til EM-mix i 2006                                                         Casper                             

         

 

Mølleåcupen er stadig på sin vante plads i GCC's klubrum !

 

 

 

 

 

  
 

                  Tobias Thune ved junior VM 2010
                                      

 

                      

 

Mona, Søren, Camilla, Joel fra GCC og TCC. De gjorde det igen og vandt sølvmedailleved EM 2009 for mix-hold.                                                                      

 

 

                                                                                     

 

 

 

 

 

GCC 117, vandt Rungsted Cup 2007.
Holdet bestod af Mikael Qvist, Sebastian
Bjerggaard, Christian Thune og Tobias Thune

 

 

                                     

 

 

en trænings aften hos GCC

 


Mikael genvandt vandt
gulvmedaljen ved DM i figur
!
 


                                                               
 


Historisk begivenhed 6.9.2007 i Gentofte Curling Club.
I klubturneringen lykkedes det for holdet best
ående af
af Peder Møller, Lone Storgaard og Mikael Qvist at tage
8 sten i 3. ende imod Anne Nielsen, Niels Siggaard og
Preben Vilhof.

 

 


                                                                                  
 1990 EM deltager

 

              
 

Lasse Larsen

Christian Thune

Henrik Jacobsen

Anders Søderbloom

Niels Siggaard

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1991 DM Vinder/VM Deltager

Niels Siggaard, Christian Thune, Finn Nielsen, Franz Gufler  

                                              1984 - Første DM                                           

Chritian Thune, Niels Siggaard, Jess Møller, Michael Petersen (ikke på fotoet)


 

 






Siden er sidst opdaterede den 31. oktober 2017


Gentofte Curling Club
Gentofte Sportspark
Ishal 2, Ved Stadion 8
2820 Gentofte
39 76 00 53

gcc@gentoftecurling.dk