GCC Resultater
 


Prøve Time




___________________________


_______________________

Her er en simpel forklaring
af
curling


 _______________________

Vidste du at curling er den hurtigst voksende vintersport ? 

 Der er flere der spiller curling end ishockey worldwide! 


_______________________

Evt. forslag til ændringer på hjemmesiden, eller billeder sendes til
Anne Bradley
___________________

STØTTE



SPONSORER

 


   



2017 Nationale Mesterskaber
DM Mix

Mikael, Trine, Alexander og Gabriella Qvist

DM Herrer Tobias Thune
DM Oldboys Ulrik Schmidt (skip), Mikael Qvist, Niels Siggaard, Christian Thune
DM  Par Mix Trine og Mikael Qvist
DM Figur Herrer Tobias Thune
DM Figur Damer Mathilde Halse
2017 Andet
Nordic Junior Tour (Guldmedalje) Mathilde Halse (skip) , Nethe Rasmussen, My Hollinger, Gabriella Qvist,  Elisabeth Søndergaard-Nielsen
2016 Internationale Mesterskaber
B VM Junior Herrer
(Sølvmedalje)
Tobias Thune (skip), Tobias Rasmussen, Nikolaj Skau, Simon Borregaard og Henrik Holtermann
2016 Nationale Mesterskaber
DM Par Trine og Mikael Qvist
DM Figur Herrer Mads Nørgaard Rasmussen
DM Junior Herrer Tobias Thune (skip), Tobias Rasmussen, Nikolaj Skau, Simon Borregaard og Henrik Holtermann
DM Junior Damer Elisabeth Nielsen, My Hollinger Larsen, (skip) Mathilde Halse, Anna Solberg og Gabriella Qvist
2015 Nationale Mesterskaber
DM Figur Herrer Tobias Thune
DM Mix Mikael Qvist (skip), Mathilde Halse, Are Solberg, Trine Qvist, Thomas Winther
DM Junior Herrer Tobias Thune (skip), Mads Nørregård, Thor Fehrenkamp, Oliver Søe
2014 Nationale Mesterskaber
DM Figur Herrer Tobias Thune
2013 Nationale Mesterskaber
DM Junior Herrer Tobias Thune (skip), Asmus Blædel, Thor Fehrenkamp, Fabian Thune, Oliver Søe
DM Figur Herrer Mikael Qvist (DIF)/damer Trine Qvist
2012 Nationale Mesterskaber
DM Junior Herrer Tobias Thune (skip), Asmus Blædel, Thor Fehrenkamp, Fabian Thune
DM MIX Mikael Qvist (skip), Trine Qvist, Are solberg, Kirsten Jensen(TCC)
2011 Nationale Mesterskaber
DM Figur Herrer Mikael Qvist 
DM Mix Mikael Qvist (skip), Mona Sylvest Nielsen, Niels Siggaard-Andersen, Trine Qvist
2010 Nationale Mesterskaber
DM Figur Herrer Mikael Qvist 
2009 Nationale Mesterskaber
DM Figur Herrer Mikael Qvist 
DM Oldboys Finn Nielsen
2008 Nationale Mesterskaber
DM Junior Damer Mona Sylvest Nielsen, Lisa Sylvest Nielsen GCC med TCC Madeleine Dupont, Ivana Bratic og Jeanne Ellegaard
DM Oldboys Finn Nielsen
2007 Internationale Mesterskaber
EM Mix (Sølvmedalje) Joel Ostrowski, Camilla Jensen (TCC), Søren "Shuffle" Jensen, Mona Sylvest Nielsen.
VM Junior Damer
(
bronzemedalje)
Mona Sylvest Nielsen, Lisa Sylvest Nielsen
2007 Nationale Mesterskaber
DM Junior Damer Mona Sylvest Nielsen, Lisa Sylvest Nielsen GCC med TCC Madeleine Dupont, Ivana Bratic og Jeanne Ellegaard
2007 Andet
8 sten i en ende Blev taget i klubturneringen den 6.9.2007 af Mikael Qvist, Lone Storgaard og Peder Møller
2006 Andet
NM Junior Damer
(
Guldmedalje)
Mona Sylvest Nielsen, Lisa Sylvest Nielsen
2003 Nationale Mesterskaber
DM Junior Herrer Casper Storgaard Bossen (skip),  Sune Frederiksen, Nicolai Frederiksen, Rasmus Rosqvist
2002 Nationale Mesterskaber
DM Junior Herrer Casper Storgaard Bossen (skip), Kenneth Daucke, Sune Frederiksen, Nicolai Frederiksen
2001 Nationale Mesterskaber
DM Junior Herrer Casper Storgaard Bossen (skip), Kim Sylvest Nielsen, Sune Frederiksen, Kasper Wiksten, Kenneth Daucke
2001 Internationale Mesterskaber
VM Junior Herrer
(
Sølvmedalje)
Casper Storgaard Bossen (skip), Kim Sylvest Nielsen, Sune Frederiksen,  Kenneth Daucke
2000 Nationale Mesterskaber
DM Junior Herrer Casper Storgaard Bossen (skip), Kim Sylvest Nielsen, Sune Frederiksen, Kasper Wiksten
1999 Nationale Mesterskaber
DM Junior Herrer Casper Storgaard Bossen (skip), Kim Sylvest Nielsen, Sune Frederiksen, Kim Kruse
1998 Internationale Mesterskaber
OL sølvmedalje Trine Qvist
Tidliger Nationale Mesterskaber
DM Figur Herrer 1995 Jørgen Larsen 
DM Junior Damer 1995 Camilla Schack (skip), Birgitte Knudsen, Margit Ziegler
DM Damer 1993 Marianne Qvist (skip), Marie Louise Siggaard-Andersen, Rikke Rougkvist, Lilian Fröhling
DM Figur Herrer 1991 Niels Siggaard-Andersen
DM Herrer 1991 Christian Thune Jacobsen (skip), Niels Siggaard-Andersen, Henrik Jakobsen, Lasse Lavrsen
DM Mix 1990 Christian Thune Jacobsen (skip),  Marie- L. Sig.-Andersen, Niels Siggaard-Andersen, Majbritt Reinholdt-Gufler
DM Damer 1989 Marianne Qvist (skip), Astrid Birnbaum, Lene Bidstrup, Lilian Fröhling
DM Mix 1989 Christian Thune Jacobsen (skip),  Marie- L. Siggaard-Andersen, Niels Siggaard-Andersen, Kini Leth Steensen
DM Junior Herrer 1988 Torben Orla Nielsen (skip), Julich Wiberg, Brian Enggaard, Christian Petri
DM Junior Damer 1988 Lene Bidstrup (skip), Linda Lauersen, Kini Leth Steensen, Avijaja Nielsen
DM Junior Herrer 1987 Jørgen Larsen (skip), Michael S. Petersen, Carsten Nyboe, Brian Enggaard
DM Junior Herrer 1986 Jørgen Larsen (skip), Michael S. Petersen, Carsten Nyboe, Brian Enggaard
DM Junior Damer 1985 Susanne Slotsager (skip), Linda Lauersen, Kini Leth Steensen, Avijaja Nielsen
DM Herrer 1984 Christian Thune Jacobsen (skip), Niels Siggaard-Andersen, Michael S. Petersen, Torsten Søndergaard
DM Figur Herrer 1983 Niels Siggaard-Andersen


Siden er sidst opdaterede den 30. marts 2017


Gentofte Curling Club
Gentofte Sportspark
Ishal 2, Ved Stadion 8
2820 Gentofte
39 76 00 53

gcc@gentoftecurling.dk